STOLOTKA

W dniach 14-15 grudnia 2018 r. na nowej hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki odbył się turniej badmintona Stolotka w Pierwszej Stolicy Polski. Zaproszeni byli wszyscy – zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z rakietą i lotką, jak i zawodnicy trenujący ten sport regularnie.

Stolotka – to nazwa nawiązująca do wspomnianej rocznicy odzyskania niepodległości oraz samego badmintona, gdzie lotka stanowi nieodłączny element gry. Badminton jest sportem o dużej popularności – praktycznie każdy kiedyś odbijał w tzw. „paletki” na ogrodowych trawnikach – jednak małej świadomości wśród społeczeństwa o możliwości profesjonalnego uprawiania tego sportu. Jednym z celów turnieju jest odwrócenie tej tendencji i ukazanie badmintona jako profesjonalnej dyscypliny – obecnej na igrzyskach olimpijskich od 1992 roku – a zarazem możliwej do uprawiania dla każdego.

Turniej dla dzieci odbył się w piątek, gdzie oprócz rywalizacji sportowej reprezentacji szkół podstawowych z miasta, organizatorzy przygotowali prelekcję fizjoterapeuty oraz mecz pokazowy dla najmłodszych graczy. Gry dorosłych rozpoczęły się po uroczystym otwarciu o godzinie 8:30 w sobotę 15 grudnia 2018 r. oficjalnym odegraniem Hymnu Narodowego. W ramach wpisowego każdy z zawodników otrzymał pamiątkową koszulkę z możliwością personalizacji, natomiast jeśli zdecyduje się na grę w dwóch kategoriach – otrzyma pełny pakiet startowy, z ciekawymi gadżetami.

Podstawowym założeniem prócz rywalizacji sportowej było nadanie turniejowi charakteru charytatywnego. Kwota 5 zł z każdego wpisowego została przekazana przez organizatora na wybrany cel społeczny.

Zawody zostały rozegrane w następujących kategoriach Singiel męski OPEN, Singiel męski 40-55 lat, Singiel męski 55 lat +, Singiel damski OPEN, Singiel damski 40+,Debel męski OPEN, Debel męski 40 +, Debel damski OPEN, Mixt OPEN, Radosny Amator.

Turniej był objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gniezna Pana Tomasza Budasza oraz Patronatem Fundacji Narodowy Badminton.

Pełny regulamin zawodów znajduje się pod adresem www.bit.ly/StolotkaRegulamin.