CALISIA TRIATHLON 2019

CALISIA TRIATHLON – rekordowa impreza za nami
1 września w godzinach porannych kilkuset entuzjastów tego sportu zmierzyło się z nurtem Prosny, przejechało przez Kalisz odcinek kolarski i pobiegło wzdłuż rzeki. CALISIA Triathlon okazał się imprezą pełną kibiców i dodatkowych atrakcji. Wśród nich m.in. pokazy flyboard, bieg dla dzieci czy strefa expo.
Wystartowało 590 osób. Podobnie jak skala zainteresowania ze strony kibiców, których rzesze zgromadziły się przede wszystkim w okolicach Aquaparku Kalisz oraz Stadionu Miejskiego przy Wale Matejki, gdzie umęczeni dystansem oraz upałem uczestnicy zawodów finiszowali. W gronie uczestników znaleźli się nie tylko ci, którzy od dłuższego czasu podejmują takie wyzwania, ale również wielu, którzy rozpoczynają dopiero przygodę z triathlonem. Wśród nich wielu to mieszkańcy Kalisza, pracownicy kaliskich firm oraz instytucji. Wyzwanie podjęła także reprezentacja samorządu w prezydenckim składzie – Grzegorz Kulawinek(pływanie), Mateusz Podsadny (rower)) oraz Krystian Kinastowski(bieg). 13. lokata tej ekipy musi budzić szacunek.
Tuż przed startem rywalizacji na Prośnie odbył się pokaz flyboard ekipy latających papci, czyli wodnoodrzutowego pływania na desce. Po pokazie Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski otworzył zawody i pierwsi zawodnicy ¼ rozpoczęli rywalizację w Prośnie. Wszystko w formule rolling start, czyli starcie „gęsiego” dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa.
W rywalizacji na dystansie1/4 ironman (950 metrów pływania, 45 kilometrów jazdy rowerem oraz 10,55 km biegu) triumfował Kasper Tochowicz (Triwisze Goleszów), który potrzebował na pokonanie całej trasy 1 godzinę, 59 minut i 40 sekund. Drugie miejsce zajął Nikodem Niewiejski (www.centralne.co Kalisz) – 2:04:50, a trzecie Krzysztof Nowak (Warach – Rowery Bełchatów) – 2:09:00. 1/8 ironman (0,475 km pływania, 22,5 km jazdy na rowerze oraz 5,275 km biegu) najszybciej pokonał Andrzej Uhl (Zdun Triathlon Team Kraków) – 1:04:34. Drugi był Robert Filipiak (Marcinek Triathon Team Łódź) – 1:06:04, a trzeci Bartosz Czajkowski (BC Tri Team Zielona Góra) – 1:06:05. Najszybszą wśród pań na tym dystansie była Natalia Krawczyk (Triathlon Kalisz), a tuż za nią finiszował Konrad Zdun (Zdun Triathlon Team Kalisz). Oboje odnosili sukcesy na zawodach triathlonowych już w kategoriach juniorskich. Wspomniane sztafety wygrał zespół w składzie: Przemysław Zając, Bartek Mikler, Adrian Grab – 2:02:51, druga lokata przypadła Jakubowi Nowakowskiemu, Piotrowi Hołdzie i Łukaszowi Stankowi – 2:11:44, a trzecia Maciejowi Witczakowi, Jakubowi Krzywdzie i Piotrowi Kęszce – 2:21:31. Podziwiano i doceniano jednak wysiłek nie tylko najlepszych, ale każdego, kto w ten upalny dzień pokonał samego siebie i dobiegł do mety.
Po głównej rywalizacji odbyły się zawody dla dzieci, które w ramach biegu Formoza Challenge Kids pokonały koronę stadionu kolarskiego i Park Linowy najeżone ciekawymi przeszkodami. Rywalizacja podobała się tak dzieciom, jak i rodzicom. Wystartowało ponad 40 maluchów.
Tym samym Calisia Triathlon 2019 wraz z rozdaniem wszystkich nagród przeszedł do historii. Władze miasta i organizatorzy deklarują, że impreza powróci nad Prosnę za rok.