Lotto Poznański Czerwiec’56 – Bieg Pamięci

Ponad 1000 biegaczy pobiegło atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasą. 10 km indywidualnie lub 5 x 2 km w Sztafecie Pamięci pokonali zawodnicy, którzy wystartowali w biegu LOTTO Poznański Czerwiec’56, upamiętniającym pierwszy niepodległościowy zryw w powojennej Polsce. Czas na podsumowanie i przekazanie środków ze sprzedaży pakietów startowych. Ponad 3000 złotych zasili Muzeum Poznańskiego Czerwca’ 56, które kwotę przeznaczy na renowację nagrobków bohaterów tamtych wydarzeń. Równolegle startują przygotowania do edycji 2019. Zapisy już od 1 października.

 Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni frekwencją biegu, jak na niedługi czas od momentu uruchomienia zapisów, biegaczy jest sporo zarówno w formacie indywidualnym, jak i sztafetowym. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji wystartuje jeszcze więcej chętnych – podsumowuje Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora. – Im nas więcej, tym więcej środków możemy przekazać na ważny cel – renowację grobów bohaterów poznańskiego czerwca, co niniejszym czynimy. Analogicznie – mamy nadzieję, że w przyszłym roku kwota zależna w końcu od liczby startujących, będzie wyższa – dodaje.

Także w 2019 roku celem biegu poza sportową rywalizacją będzie szerzenie wiedzy o czerwcowym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. TRASA BIEGU zostanie odwrócona, tzn. biegacze wystartują na terenie Zajezdni Poznań (dawna Zajezdnia na ul. Gajowej), meta zmagań będzie na terenie Zakładów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Umożliwi to start większej ilości zawodników w komfortowych warunkach.

Podobnie jak w tym roku, tak w przyszłej edycji dzięki już teraz potwierdzonemu zaangażowaniu Muzeum Poznańskiego Czerwca oraz Instytutu Pamięci Narodowej zarówno w strefach zmian sztafet, jak i na mecie można będzie nauczyć się czegoś o poznańskim czerwcu, porozmawiać z ekspertami a przede wszystkim spotkać się z kombatantami – świadkami tamtych wydarzeń.

Atestowany przez PZLA dystans równo 10 km, będzie możliwy do pokonania w dwóch wariantach i różnych formatach: bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56. W 2019 r. zaproszeni zostaną dodatkowo rolkarze oraz osoby uprawiające nordic walking. Organizatorom zależy na rozszerzaniu biegu o kolejne grupy chętnych. – Tuż po biegu napisało do nas kilkanaście osób z zapytaniami czy nie zorganizujemy także marszu nordic walking. Chcemy aby każdy mógł uczcić na sportowo rocznicę czerwca, zatem w II edycji będą i grupy NW dla chętnych – podsumowuje Aleksander Rosa. Dla sportowców ważna jest zarówno oprawa wydarzenia, jak i okolicznościowy medal, czy koszulka i biało czerwona opaska, której motywy przewodnie nawiązywać będą do czerwcowych wydarzeń, oprawa graficzna koszulek czy medali będzie więc rozwinięciem tego co zawodnicy otrzymali w I edycji.

www.biegczerwca56.pl

 https://www.facebook.com/biegczerwca56/